Quatro - jednoduchý nákup na splátky





KONTAKT

ADACO s. r. o.
Vajnorská 108/B
831 04 Bratislava
tel: 02/444 61 888
adaco@adaco.sk

» Ako skutočne ušetriť pri ...
Ako skutočne ušetriť pri výbere nového kotla?
  1. Dajte si urobiť projekt vykurovania - nie len pre stavebné povolenie ako "povinný papier", ale projekt, podľa ktorého sa celé vykurovanie aj zrealizuje. A ak už nemáte solídny projekt od projektanta ÚK, tak aspoň solídnu schému zapojenia celého systému. Aby sa vám nestalo, že budete chcieť skombinovať nekombinovateľné, resp., že výsledok nebude riešiť vaše predstavy a požiadavky. Treba si uvedomiť, že cena zdroja tepla je obvykle od 1.000 Eur vyššie a cena celého vykurovania je rádovo v tisícoch Eur. V tom prípade investícia 100-200 Eur do projektu alebo aspoň kvalitnej schémy sa určite oplatí.
  2. Ak predsa len nemáte projekt, resp. projekt bol urobený len pre stavebné povolenie, konzultujte s odborníkom - predajcom. To, či je niekto odborník, zistíte v podstate len na základe referencií. Ak sa tvári ako odborník e-shop, ktorý má v ponuke všetky značky na trhu a popri tom ponúka ešte aj elektroniku či hodinky a podobne, neverím, že tých pár ľudí, ktorí tam robia, sa vyzná vo všetkom. Konzultujte s predajcom, ktorý si na vás nájde čas aj vo svojej "kamennej predajni".
  3. Nekupujte to, čo nepotrebujete. Kúpte si kotol s moduláciou výkonu zodpovedajúcou tepelným stratám vášho domu (bytu). Pri predimenzovanom kotle zaplatíte najprv viac za zbytočne väčší výkon a potom viac za cenu spotrebovaného plynu.
  4. Vyhnite sa priveľmi komplikovaným vykurovacím sústavám. Nepoužívajte viac zdrojov UK v dome s malými tepelnými stratami. Často sa stáva, že pri novostavbách rôznych bungalovov alebo nízkoenergetických domov, v ktorých chce mať zákazník podlahové vykurovanie, nabehne šikovný obchodník s krbovými vložkami. Presvedčí stavebníka aká geniálne vec je krb či krbová vložka s výmenníkom tepla. Samozrejme neupozorní ho, že v tom prípade bude mať z obývačky (pôvodne plánovanej ako romantické miesto s plápolajúcim ohňom v krbe) kotolňu. A to ešte nie je všetko. Namiesto jednoduchého vykurovacieho systému, kde by bol plynový kotol s nízkym výkonom (alebo tepelné čerpadlo) napojený priamo na podlahovku, pri použití teplovodného krbu v systéme bude musieť byť navyše minimálne 700-litrová akumulačná nádrž, strojovňa s anuloidom, ďalšími čerpadlami, zmiešavacím ventilom so servopohonom a to celé obsluhované zložitou reguláciou. Na to všetko bude treba v dome vyčleniť priestor. A tá investícia navyše, oproti jednoduchému systému, sa s vysokou pravdepodobnosťou v rámci doby životnosti všetkých zariadení nikdy nevráti. A to nespomínam možné technické problémy so zložitým systémom.
  5. Ak uvažujete v našich končinách o vykurovaní alebo podpore vykurovania slnečnými kolektormi, zvažujte veľmi dobre. Ak neplánujete zároveň vonkajší bazén, chystáte si problémy. Ak chcete vykurovať solárnymi panelmi, potrebujete ich minimálne 8 - 10. Treba však zobrať do úvahy, že v období, keď najviac svieti slnko a kolektory budú produkovať najviac tepla, vy budete potrebovať skôr chladiť než kúriť. A tej teplej vody asi tiež nespotrebujete toľko, koľko vyprodukuje množstvo panelov dimenzované na podporu kúrenia. A máte o problém navyše - čo s teplom? A to nespomínam tie investičné náklady.
  6. Dobre zvážte a prekonzultujte zdroj tepla pre vykurovanie. Ak máte k dispozícii zemný plyn, je to v podstate jasné. Plynový kondenzačný kotol s veľkou šírkou modulácie a správne navrhnutým výkonom. Ak plánujete väčšiu ako 2-člennú domácnosť, môže byť zaujímavé použiť na prípravu teplej vody solárne kolektory. A k tomu všetkému ako zálohový zdroj tepla (i zdroj romantiky) krb. Normálny klasický krb, aký používali už pred storočiami naši predkovia.
  7. Ak zemný plyn na blízku nie je, zostávajú kotly na biomasu (drevo, pelety, ...), elektrokotly alebo tepelné čerpadlá. Všetko má svoje za a oproti a preto každý konkrétny prípad treba dobre zvážiť a prekonzultovať s odborníkmi. Kotly na drevo alebo pelety majú relatívne nízke prevádzkové náklady, avšak vyžadujú aj ľudskú prácu - obstarávanie paliva, jeho uskladňovanie a následné viac či menej automatizované dávkovanie do kotla. S tým je spojená aj nutnosť dostatočne veľkého skladovacieho priestoru. Tepelné čerpadlá majú väčšinou najlacnejšiu prevádzku, avšak vyžadujú si najvyššiu investíciu. Elektrokotol je investične nenáročný a pokiaľ sa jedná o dom s nízkymi tepelnými stratami, je to možno najschodnejšie riešenie. A rovnako ako pri plynových kotloch môže byť zaujímavé použiť na prípravu teplej vody solárne kolektory.
  8. Ak plánujte použiť plynový kotol, zvážte dobre jeho umiestnenie. Časy, keď sa na obeh vykurovacej vody v radiátoroch používala samotiaž, a teda kotol sa tlačil do pivnice, sú už za nami. Aktuálne je dobre "tlačiť" plynový kotol čím vyššie pod strechu. Ušetríte tým na drahom komíne. Koaxiálny dymovod je určite lacnejší než murovaný komín a okrem toho ním dokážete aj privádzať spaľovací vzduch do kotla. Pri klasickom komíne musíte riešiť vetranie miestnosti, v ktorej je kotol, a teda ju zároveň ochladzujete.

 

MWUzZDdiZW