Quatro - jednoduchý nákup na splátky

KONTAKT

ADACO s. r. o.
Vajnorská 108/B
831 04 Bratislava
tel: 02/444 61 888
adaco@adaco.sk

» Čím chceme vykurovať náš ...
Čím chceme vykurovať náš nový dom?

Návod, ako sa správne rozhodnúť pre ten najlepší zdroj tepla na kúrenie a prípravu teplej vody, asi neexistuje. Vždy treba zvážiť viacero parametrov. Ale predsa len existujú body, z ktorých sa dá vychádzať.

  1. Ak máte v blízkosti pozemku rozvod zemného plynu, na ktorý sa môžete napojiť, alebo dokonca máte hotovú plynovú prípojku priamo do domu, je zatiaľ stále najlepším riešením plynový kondenzačný kotol.
  2. Napriek tomu, že Slovensko je jednou z najviac splynofikovaných krajín v Európe, stále sa vyskytujú obce či ulice, na ktorých zemný plyn nie je a pravdepodobne ani nikdy nebude. V takomto prípade ako zdroj tepla prichádzajú do úvahy elektrina, náhrada zemného plynu - propán v zásobníku, pevné palivo.
  3. Elektrina ako najčistejší, najpohodlnejší a najdrahší zdroj energie - môže byť zdrojom tepla cez priamovýhrevné konvektory (výhodou sú relatívne nízke investičné náklady a možnosť v prechodnom období kúriť lokálne len v miestnosti, v ktorej to potrebujeme), prostredníctvom elektrokotla pri klasickom ústrednom radiátorovom a/alebo podlahovom kúrení alebo prostredníctvom tepelného čerpadla (najčastejšie vzduch/voda) pri nízkoteplotnom vykurovaní. Vykurovanie elektrinou má zmysel v objekte s nízkymi až veľmi nízkymi tepelnými stratami (cca do 6 kW).
  4. Propán zo zásobníka - pohodlné rovnako ako vykurovanie zemným plynom. Vhodné tam, kde je potrebný väčší tepelný výkon, nezávislosť od obmedzení spojených s vykurovaním elektrinou.
  5. Kúrenie pevným palivom - drevom, uhlím či peletami. V prípade, že potrebujete automatické kúrenie bez neustáleho prikladania sú dve možnosti. Klasický alebo splyňovací kotol na drevo väčšieho výkonu v spojení s veľkou (aspoň 1000-litrovou akumulačnou nádobou) alebo kotol so zásobníkom paliva a jeho dopravníkom. Najčastejšie preletový kotol.
  6. Pri rozhodovaní sa o kúrení kotlom na pevné palivo si treba dobre zvážiť možnosti, odkiaľ to pevné palivo budete mať. Ak sa rozhodnete pre účinný splyňovací kotol, treba si uvedomiť, že je vhodné mať cca 3-ročnú zásobu dreva, ktoré sa dostatočne vysuší. Ak chcete použiť kotol peletový, treba použiť kvalitné pelety, ktoré dokonale zhoria.
  7. V každom prípade pri riešení zdroja tepla odporúčam konzultáciu s odborníkom, pretože rýchle či neodborné rozhodnutie sa vám môže veľmi rýchle vrátiť v podobe rôznych technických či finančných problémov.

 

ZjJmYTBk